Piano Summer Festival koji se ove godine održava šesti put, postao je sastavni deo kulturnog života Vranja i prerastao je u nezaobilazan muzički događaj našeg podneblja. Svim poklonicima umetnosti, ljubiteljima i radoznalima, predstavlja svojevrstan prozor u svet. Muzika koja nas tokom leta u ovom predivnom gradu objedinjuje u jednu veliku porodicu, nama, koji dolazimo sa svih strana sveta, daje osećaj da smo bar nakratko Vranjanci ‒ građani mesta koje se nalazi na raskrsnici puteva, vekovima otvoreno za strance, dok sa ponosom čuvamo svoju tradiciju. Specifičnost Vranja ogleda se u lepotama njegove pesme, zvucima trube, divnim ljudima i njihovom gostoprimstvu. Tako će ovaj grad i ove godine biti domaćin vrhunskim umetnicima koji dolaze sa svih meridijana koji će imati priliku da u periodu od 3. do 8. avgusta prikažu svoje umeće. Poseban ugođaj za naše goste predstavljaće mogućnost da u interpretacijama umetnika uživaju slušajući izvođenja na klaviru marke Štajngreber, instrumentu nadaleko poznatom po zvuku koji je plemenitošću oduševljavao Lista, Vagnera i mnoge druge. Pomalo intrigantni moto ovogodišnjeg festivala ‒ “Pijanistkinja sa novčanice” ̶ posvećen je dvestotoj godišnjici rođenja Klare Šuman, pijanistkinji, pedagogu i kompozitorki, koju većina naših posetilaca prepoznaje kao lik sa novčanice od stotinu nemačkih maraka. Koristimo ovu priliku da se zahvalimo pokroviteljima festivala: Gradu Vranju, Vojsci Srbije, Srpskoj Akademiji Nauka i Umetnosti i Radio Televiziji Srbije, koji su festival srdačno prihvatili i velikodušno podržali. Takođe, veliku zahvalnost dugujemo našim prijateljima i partnerima: Manufakturi Štajngreber iz Bajrojta, firmama British American Tobacco Srbija i RALU logistika, Televiziji Focus Vranje, Muzičkoj školi Stevan Mokranjac iz Vranja, svim volonterima i ljudima dobre volje, kao i našem organizacionom timu na svesrdnoj podršci, entuzijazmu i želji da daju svoj doprinos kulturnom životu Srbije. Veliko priznanje svetskih razmera predstavlja i poziv za kooperaciju sa Muzičkim svečanostima u Bajrojtu i širenje našeg festivala izvan granica Srbije. Od 2020. godine, uz podršku italijanskog Ministarstva kulture i Zavoda za zaštitu istorijskih dobara i nemačkog Poršea ̶ festival će se održavati i u italijanskom gradu na obali Jonskog mora Nardò. Niz vrhunskih koncerata sa slobodnim ulazom jedinstven su poklon građanima Vranja. Posle uživanja u izvođenjima, gostoprimstvo i boemski šarm u divnim letnjim večerima predstavljaće idealne kulise za druženje sa gostima festivala. Neizmerno hvala i vranjskoj publici koja od početka, s najvećom pažnjom prati festival! Unapred se radujemo brojnim posetiocima i nezaboravnim trenucima u predivnoj sali Doma vojske.
Zoran Imširović, osnivač i Umetnički direktor festivala.
GÜLSIN ONAY
Velika dama pijanizma
3. Avgust 2019. | 20h | Dom vojske
Frederik Šopen ‒ Skerco op.20 h-mol, Mazurka op.17 br. 4 a mol, Balada br. 2 op.38 F dur, Nokturno op.9 br.2 , Balada br.3 op.47 As dur, Briljantne varijacije op.12 B dur, Sonata op.58 h mol
Gulsin Onaj je počela da uči klavir sa tri godine. Debitovala je resitalom na Turskom Radiju sa samo šest godina. Uz pomoć posebne državne stipendije studirala je kod Ahmeda Adnana Sajguna i Mithata Fenmena, a zatim i na Pariskom konzervatorijumu, na kojem je diplomirala sa 16 godina, osvojivši prestižnu nagradu Premier Pri di Piano. Nagrade koje je osvajala na vrhunskim međunarodnim takmičenjima uključuju konkurse Margerit Long ‒ Žak Tibo i Feručo Buzoni. Danas je poznata širom sveta po jedinstvenim i senzualnim interpretacijama.
Nastupala je na svim kontinentima u 75 zemalja, a pomenućemo samo neke od prestižnih sala kao što su: Koncertgebau Amsterdam, Berlinska filharmonija, Koncerthaus u Beču, Sala kraljice Elizabete i Vigmor Hol u Londonu, Gavo u Parizu, Nacionalna umetnička galerija u Vašingtonu i Teatar Miler u Njujorku. Svirala je sa vrhunskim orkestrima kao što su: Gradska kapela iz Drezdena, Orkestar Filharmonija, Engleski kamerni orkestar i Kraljevska filharmonija iz Londona, Filharmonija Japana i Simfonijski orkestar iz Tokija, Simfonijski orkestar Bavarskog radija iz Minhena, Filharmonija Sankt Peterburga, Varšavska filharmonija i Bečka filharmonija. Dirigenti sa kojima je sarađivala su: Vladimir Aškenazi, Erih Bergel, Mihael Boder, Andrej Borejko, Jorg Ferber, Vladimir Fedosejev, Edvard Gardner, Neeme Jarvi, Emanuel Kreven, Ingo Mecmaher, Esa-Peka Salonen, Hoze Serebrier, Vasilij Sinajski, Stanislav Vislocki, Lotar Zagrošek. Nastupala je na brojnim festivalima u Berlinu, Varšavi, Granadi, Vircburgu, Njuportu, Šlesvig-Holštajnu i Istanbulu. Dvehiljaditi koncert izvela je u julu 2017. na trinaestom Međunarodnom festivalu klasične muzike u Gumusluku, čiji je umetnički direktor od osnivanja. Gulsin Onaj je i veliki promoter muzike turskog kompozitora Ahmeda Adnana Sajguna koji joj je posvetio klavirski koncert. Savremeni kompozitori koji su pisali kompozicije za ovu pijanistkinju su i Hubert Štupner, Denis Dufor, Žan-Luj Peti, Muhidin Duroglu-Demiriz, Mark-Andre Amelan i Bužor Hoinik.
Nosilac je titule državni umetnik Turske, a koliko je cenjena, najbolje govori činjenica da u gradu Tekirdaj jedna ulica nosi njeno ime. Rezidencijalni je umetnik Bilkent univerziteta u Ankari, nosilac počasnog doktorata Bosforskog univerziteta u Istanbulu i Hačetepe univerziteta u Ankari. Muzička fondacija Sevda Čenapi 2007. godine dodelila joj je Zlatnu medalju, a 2011. godine proglašena je za pijanistu godine nagradom Doniceti. Rezidencijalni je umetnik države Turske u Kembridžu.
Snimila je oko 20 izdanja koji ilustruju širinu njenog repertoara. Na njima se nalazi muzika Hajdna, Betovena Šopena, Šuberta, Lista, Rahmanjinova, Griga, Sen-Sansa, Debisija, Ravela, Sajguna itd. Gulsin Onaj priređuje i humanitarne koncerte širom sveta, zbog čega je Turski nacionalni komitet imenuje za Ambasadora dobre volje.
LUIZ GUSTAVO CARVALJO
4. Avgust 2019. | 20h | Dom vojske
Omaž Klari Šuman
Klara Šuman ‒ 3 romanse
Robert Šuman ‒ Kreisleriana op. 16
Klara Šuman ‒ Varijacije na temu Roberta Šumana
Brams ‒ Balada op. 10. broj 4, Valceri op. 39, 3 intermeca, Sonata op.2 fis mol
Muzičko izdanje francuskog časopisa Le Mond u izdanju iz 2004. godine, predstavlja Gustava Karvalja kao mladog umetnika koji u toj godini najviše obećava. Tokom sezone 2017/2018 nastupao je kao solista ili sa orkestrima u Francuskoj, Nemačkoj, Izraelu, Rusiji, Španiji, Holandiji, Engleskoj, Vijetnamu i Brazilu. Tu spadaju i nastupi sa najuglednijim orkestrima Južne Amerike i Evrope pod dirigentskom palicom Igora Verbickog i Evgenija Buškova. Karvaljo je gostujući umetnik fondacije Mons 2025, a u saradnji sa vizuelnim umetnikom Fransom Andeom, učestvovao je na bijenalu u Monsu 2018 godine.
Studirao je u klasi Magdale Košta u rodnom gradu Belo Horizonte u Brazilu, kod Olega Majsenberga na Univerzitetu za muziku i dramske umetnosti u Beču i u klasi Eliso Virsaladze na Konzervatorijumu Čajkovski u Moskvi. Rođen je 1982. Godine. Sa dvanaest godina debituje sa simfonijskim orkestrom u svom rodnom gradu. Danas je angažovan kao solista i kamerni muzičar u Americi, Evropi, Aziji i Africi. Nastupa sa orkestrima kao sto su: Simfonijski orkestar Braziliera, Kamerata Salcburg, Novi ruski orkestar i sa dirigentima kao što su Ira Levin, Hauvard Grifits, Evgenij Buškov itd. Kao kamerni muzičar nastupa sa pijanistima Nelsonom Freirom i Eliso Virsaladze, sopranom Elianom Koeljo, violinistima Gezom Hoš-Legockim i Danielom Roulandom. Zainteresovanost za savremenu muziku omogućilo mu je saradnju sa kompozitorima Đerđom Kurtagom, Samirom Odeh-Tamimijem, Serđom Rodrigom, Harijem Kroulom itd. Karvaljo je imao tu čast da se o njemu pohvalno izraze čuveni pijanisti kao što su Nelson Freire i Marta Argerič: “Ono što me posebno zadivljuje je njegovo duboko razumevanje muzike i znanje koje se daleko proteže izvan okvira klavirske literature” (Nelson Freire); “Njegovo sviranje odiše inteligencijom, senzibilnošću i fantazijom” (Marta Argerič).
Gustavo Karvaljo je osnivač i umetnički direktor festivala Artes Verentes u brazilskom gradu Tiradentesu, koji u septembru 2019. Godine, obeležava osmu godinu postojanja.
NINO GUREVIČ
5. Avgust 2019. | 20h | Dom vojske
Klarinim stopama
Mocart ‒ Varijacije KV 500 B dur
Klara Šuman ‒ 3 Romanse op.21
Robert Šuman ‒ Fantastični komadi op.111
Sergej Rahmanjinov ‒ Sonata br.2 b mol, Polka de W.R
Pijanistkinja gruzijskog porekla Nino Gurevič kao ugledni solista i priznati kamerni muzičar nastupa širom sveta. Tu spadaju učešća na mnogobrojnim festivalima među kojima su i Internacionalni muzički festival u Telaviju (Gruzija), Oleg Kagan festival u Krojtu (Nemačka), Klavirski festival Rur u Dortmundu, Piano Summer u Vranju, Šopen fest u Beogradu itd. Posebno bi trebalo da se izdvoji nastup sa Filharmonijom iz Novosibirska pod dirigentskom palicom Arnolda Kaca. Ostvarila je mnogobrojne snimke za Gruzijski nacionalni radio i televiziju.
Rođena je u Tbilisiju, glavnom gradu Gruzije. Odrasla je u muzičkoj porodici – majka joj je nastavnik klavira, a otac ugledni profesor Vili Gurevič, dirigent, muzikolog i dugogodišnji šef Odseka za kompoziciju i teoriju muzike na Državnom konzervatorijumu u Tbilisiju. Kao četvorogodišnjakinja stiče prva znanja iz sviranja klavira, a diplomirala je na Državnom konzervatorijumu u Tbilisiju. Od najmlađih dana do diplome na akademiji, njen razvoj prati poznati pedagog Edišer Rusišvili, profesor na Konzervatorijumu u Tbilisiju. Studirala je i na Visokoj školi za muziku u Minhenu pod vođstvom profesora Eliso Virsaladze. Pohađala je i master studije za pratnju lida u klasi Helmuta Dojča. Redovno nastupa kao solista i sa raznim kamernim sastavima širom Evrope i Azije.
Lista nacionalnih i internacionalnih takmičenja na kojima osvaja nagrade je impresivna. U pitanju su takmičenja u Tbilisiju, Vilnjusu, Moskvi itd.
ANI TAKIDZE
6. Avgust 2019. | 20h | Dom vojske
Chiarina
Volfgang Amadeus Mocart ‒ Sonata KV 333 B dur
Frederik Šopen ̶ 2 nokturna op.27.1, op.15.1
Igor Stravinski ‒ Žar ptica
Robert Šuman ̶ Karneval op.9
Ani Takidze potiče iz muzičke porodice. Rođena je u Tbilisiju, gde je započela muzičko obrazovanje pri školi za talente a diplomirala je na Državnom konzervatorijumu u klasi profesora Kubutije. Postdiplomske studije nastavlja u Minhenu, na uglednoj Visokoj školi za muziku u klasama Franca Masingera i Helmuta Dojča. U toku bogate pijanističke karijere nastupala je kao solista i kamerni muzičar. Redovno održava koncerte sa orkestrima kao što su Minhenski simfoničari, Sinfonijskim orkestrima u Nirnbergu, Triru, Dubrovniku, Nacionalnim orkestrom, Filharmonijskim i kamernim orkestrom u Tbilisiju, kamernim orkestrom Ricerkare u Sarbrikenu itd. Sarađivala je sa Vildom Frang, Kim Kaškašijan, Vladimirom Mendelsonom, Andreasom Brantelidom, Hiroiki Ivaki i mnogim drugima. Redovno nastupa i sa svojim ocem, dirigentom Revazom Takidzeom. Ani Takidze je laureat prvog internacionalnog konkursa “Svjatoslav Rihter” u Moskvi (2005). Nastupala je na značajnim internacionalnim festivalima kao što su Oleg Kagan festival u Krojtu (Nemačka), Gidon Kremer festival kamerne muzike u austrijskom Lokenhausu, Festivalu savremene muzike Jeseni Tbilisija u Gruziji. Držala je majstorske kurseve na Konzervatorijumu u Džakarti (Indonezija), Konzervatorijumu u Pekingu, Državnom konzervatorijumu i u školi za talente u Tbilisiju.
DRAGANA TEPARIĆ
7. Avgust 2019. | 20h | Dom vojske
Metamorfoze
Domeniko Skarlati ‒ 5 sonata
Aleksina Lui ‒ Fastforward
Franc List ‒ Sonata h mol
Dragana Teparić, je perspektivna srpska pijanistkinja iz Beograda koja je tokom svoje karijere ostvarila niz koncerata u zemlji i inostranstvu kao solista i kao kamerni muzičar. Muzičko obrazovanje započela je sa 11 godina u Muzičkoj školi “Mihajlo Vukdragović” u Šapcu u klasi Goare Lazić. Diplomirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi Nevene Popović a Master akademske studije završila u klasi Vladimira Miloševića. Njeno umetničko dostignuće krasi veliki broj nagrada u zemlji i inostranstvu. Dobitnica je priznanja iz fonda “Emil Hajek” kao najperspektivniji mladi pijanista Fakulteta muzičke umetosti, priznanja iz fonda “Stanojlo Rajičić” za najuspeliji solistički koncert u Galeriji likovne i muzičke umetnosti Srpske akademije nauka i umetnosti u koncertnoj sezoni 2016/2017, kao i priznanje iz fonda “Srđan Grbić” za najuspešnijeg studenta Fakulteta muzičke umetnosti. Sarađivala je sa dirigentima Vesnom Šouc i Stankom Jovanović. Nastupala je kao solista sa Kamernim orkestrom RTS-a. Snimila je CD klavirke muzike akademika Ivana Jevtića za francusku izdavačku kuću “Indesens”. Predaje klavir u Muzičkoj školi “Stanković” u Beogradu.
ZORAN IMŠIROVIĆ
Muzički testament
Franc Šubert ‒ Sonata D 960 B dur
Franc List – Posmrtna gondola I&II, Prizivanje
Zoran Imširović je rođen 1979. godine u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji. Relativno kasno, sa 14 godina, stiče prvo profesionalno muzičko obrazovanje u Nišu, u klasi Svetlane Korunović i uporedo radi sa Miroslavom Lili Petrović u Beogradu. Godine 1997. upisuje studije u Minhenu, a profesori su mu bili ugledni pijanisti Vadim Suhanov, Majkl Lesli, Gernot Ziber, Roksana Štojbing i Olaf Dresler. Posebne muzičke impulse i obrazovanje stiče kroz poznanstvo i dugogodišnji rad sa velikim pijanistima kao što su Klaus Šilde i Eliso Virsaladze, a pored toga, usavršava se i na majstorskim kusevima kod pijanista kao što su Rudolf Kerer, Mihail Voskresenski, Amadeus Veberzinke, Georg Sava, Karl Bec, Naum Štarkman, Eliso Virsaladze, Klaus Šilde, Konrad Rihter i Menahem Presler. Posle završenih studija živi u Minhenu, a slede i koncertni angažmani u Italiji, Nemačkoj, Francuskoj, Španiji, Austriji, Švajcarskoj, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Malti i u zemljama bivše Jugoslavije. Posebno je zapažena njegova turneja Franz Liszt – superstar! i snimci za Nemačku državnu televiziju povodom dvestote godišnjice od rođenja kompozitora. Kao umetnik koji neprestano traži nove načine da približi muziku publici, 2014. godine inicirao je jedinstven konceptualni projekat Piano Summer. Osim toga, otvorio je koncertnu seriju Classic im Club, a u saradnji sa Modernom Pinakotekom u Minhenu izvodi i Music for Six Pianos Stiva Rajha i nastupa sa poznatim umetnikom Hoseom Marijom Kanom. Pored velikog afiniteta prema muzici nemačkog romantizma, posebno prema delima Šumana i Bramsa, Imširović u inostranstvu redovno promoviše muziku kompozitora sa jugoslovenskog podneblja. Dobitnik je mnogobrojnih nagrada, a jedna od njih je Zlatni lav italijanskog regiona Veneto. Redovan je gost na sledećim festivalima: Festival kamerne muzike u Nirnbergu, Klavirski festival u Garmiš Partenkirhenu, Muzikherbst Radolfcel, Tisin Cvet, Šopen fest u Beogradu, Brams festival Hajde. Gostuje i na koncertima u organizaciji poznatih instituta kao što su Gete Institut, Hajnrih Bel Štiftung, Pinakoteka modern umetnosti Minhen, Koncerthaus Berlin, Koncerthaus Blajbah, Rihard Štraus Vila Garmiš Partenkirhen, Palaco del Gran Gardia Verona, Nacionalni muzički muzej Lisabon, Konvento dos Kapučos Lisabon, Palasio Foz Lisabon, Sala Korto Pariz, Hubert Burda Saal Minhen, Rezidencija Minhen, Dvorac Nimfenburg Minhen, Ars Bosnae, Srpski kulturni centar u Parizu, Balkannet, Sarajevo art i SANU.